zpět

Jaro v zahradách Džadanu


sweet flowers of curry leaf tree 1200

Ze všeho nejdříve musím říct, že od konce února do Holí tu byla báječná skupina, jež si zaslouží velké poděkování za všechnu skvělou a odbornou pomoc, které se dostalo zahradám, zejména za prořezání živého plotu z ptačího zobu v Šiv Baghu.

Počasí nám přálo, teplota byla pořád pod 35 stupňů Celsia. Zbyla nám spousta zimních salátů a po pravdě řečeno nevím, co si s ním počít, když jste ho všechen nespořádali – zbyla dokonce i mrkev!

Posledních deset dní v měsíci nám připomnělo, co nás čeká a když se teploměr vyšplhal na 43 stupňů Celsia, nezbylo nic jiného než ucpat otvory a začít překotně zalévat, abychom udrželi při životě  vše, včetně nás, lidí – nastalo období hydratace a osvěžujících nápojů, džusů, smoothie a především podmáslí a mátového čaje.

Curry leaf tree known locally as mitta neem   Ficus indica due June 
Curry                                                              Ficus indica

Tento měsíc se pěkně rozběhla sezóna rajčat, sklidili jsme jich více než 100 kilo z malé plochy, kde jsme předtím rozházeli kompost. Díky tomu se tam plevel moc nerozbujel a půda byla perfektně pohnojena – jen jednou jsme museli odplevelit dva záhony sazeniček, které jsme vysadili loni v prosinci. Rostliny jsou teď pěkně košaté, s červenými šťavnatými plody, které jsou horními listy chráněny před sluncem a také před našimi nezbednými veverkami, neustále číhajícími na chutné a osvěžující občerstvení, nemluvě o šedých opicích, které čas od času poskakují kolem Šiv Baghu.

Local variety of thorny eggplant 

Pro naše dlouhé štíhlé indické okurky jsme poblíž dílny nachystali podobné záhonky a JCB na ně  naházel silnou vrstvu 18 měsíců starého kompostu a také vyčistil  spoustu rostlinného nepořádku za chladící místností. Potom jsme postavili nový plot pro koňský letní noční výběh a tento měsíc, po hořčici, kukuřici a ovesném poli, jsme  ve zbývající části dílenské zahrady zasadili tinsi (kulaté dýně) a  kakdi, měsíčky a merlík. Vyseli jsme semínka a budeme je zalévat rozprašovači.

Finally   a sign that mangoes are coming this monsoon 
Manga

Naše další letní sazeničky – lagenárie obecné (lauki), okry, guaru a merlíku – jsme před dvěma týdny zasadili do řádků, připravených od východu k západu v Šiv Baghu a na zbylé dva řádky jsme pak zaseli semínka papáji, jediného stromu z roku 2016, který přežil a náš stínící dům tento měsíc klesá pod tíhou jeho plodů!

gunda trees - on right leaves were manually removed 
Gunda

Tento měsíc jsme zaznamenali další pozoruhodnou klimatickou změnu - večer a v noci 19. března pořádně zapršelo a následující ráno byly všude vidět obrovské kaluže - paráda!

Self seeded isabgol psyllium   Sweet flowers of curry leaf tree 
isabgol psyllium                                              květy curry

Sklidili jsme česnek a dali jsme ho sušit do stínu; po 25. březnu začaly opadávat  květy mowry (Madhuca longifolia) z více stromů než vloni, takže jsme je každé ráno sbírali a sušili na slunci. Obsahují přibližně 65 - 70% přírodního cukru. V Biharu se z těchto květů připravuje pickles a při léčbě tuberkulózy  se každý den užívají 2 čajové lžičky.  Přirozeně ochlazují. Loni v červnu jsme nasbírali  jejich semínka a zasadili jsme je v Šiv Baghu. Po přesazení do kořenáčů stromky zašly, takže zbývající stromky, které jsou teď asi 30 cm vysoké, zůstanou na svém původním místě a budeme je zalévat rozprašovači.

Během letních měsíců bude připraveno mnohem více vypěstovaných produktů a už jsme očistili většinu našich semínek – pískavice, rokety, salátu a čekanky.

Poté, co jsme v Šiv Baghu poprvé vypleli zeleninu, okra a merlík pořádně povyrostli a 31. března jsme je poprvé sklízeli.

The medicinal and attractive flower of the pomegranite tree 

Ve Velké zahradě jsme zorali plantáž gundy a na celé ploše jsme zaseli čirok, který bude během letní sezóny a až do Diválí krmivem pro našich asi 60 kraviček.

Jedním z nejúžasnějších objevů tohoto měsíce byl pohled na mladičká mini manga na našich mangovnících v dílenské zahradě . Ano – v červenci bychom mohli nějaká manga mít, ovšem pouze když je pořádně ochráníme! Jakmile je jednou objeví ptáci – je po nich. Pomerančovníky v Šiv Baghu také vypadají zdravě a pěkně rostou. Tento monzun čtyři z nich vyvrátil a  tak jsme strávili dlouhý čas zafixováním jejich kořenů v zemi,  plodit začnou možná až příští rok  – dodnes ještě ani nerozkvetly.

Thanks to spring group bhaktas gundas are already developing  
Gundy

Ve večerních hodinách bychom měli nasbírat listy nočního jasmínu a z těchto sladce voňavých úponků udělat odvar na léčbu ischiasu jednoho z našich ášramů Matádží. Listy mají protizánětlivé účinky. Máme tady stovky a stovky rostlin, jejichž cenné léčivé účinky dosud nevyužíváme – ale jednoho dne...

A teď co se týká května: Jsem si vědoma, že během tohoto měsíce je Džadan ášram jedním z nejteplejších míst na planetě, ale jen si představte, jak báječné by bylo spojit letní přestávku s Višvagurudžím s výletem do Badrinátu, nebo na jedno z mnoha chladných a kulturních kopcovitých míst v Indii, v klíně Himalájských pohoří. A skutečně – léto má své jedinečné kouzlo, nejen díky zeleninovým pokrmům se  speciální zeleninou jako je sangria a také gunda, v kombinaci se zeleným mangem – a samozřejmě domácí indické pickles z kapar. Co dodat ....…

Máme dokonce speciální bobulovitý strom zvaný Piloo (Salvadora perská),  žvýkání jeho listů s příchutí hořčice (potom se musí  vyplivnout!) ochlazuje tělo  a chrání proti horkému západu – zvanému záchod. Tento strom je také zdrojem mešwaku,  který se  v této zemi přidává do mnoha ájurvédských zubních past.

Pretty flowers of Bishops weed otherwise known as ajwain 
Adžvajn

Doufám, že vás uvidím v květnu - stačí vzpomenout  si na ochranu před slunečním zářením a krásný bílý klobouk s širokou krempou. Přiblížit se k plamenům může být kupodivu někdy zajímavé - a  vždycky se dá zchladit v Talábu.

Všechno nejlepší

Pušpa Déví
Džadan ášram
hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >